(Ne)známé feromony
O feromonech se ve společnosti poměrně hojně hovoří. V obchodech například můžete naleznout feromonové parfémy, které jsou podpořeny leckdy velmi neestetickými popisky. Bohužel, výrobci feromonových parfémů zapomněli zmínit jednu důležitou věc – feromony nelze cítit. „Oproti klasickým vůním člověk nepřijímá a nerozpoznává feromony čichovými žlázami v nose. Feromony tedy necítíme. Místo toho je vnímá takzvaný jacobsonův orgán uložený na vrchním patře, na pomezí ústní a nosní dutiny. Když zachytí přítomnost feromonů, ihned vyšle signály do mozku a ten začne stimulovat centrum rozkoše,“ vysvětluje sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D. z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
To ale nic nemění na tom, že feromony hrají při našem seznamování podstatnou, téměř hlavní, roli. A leckdy se o nich hovoří jako o X faktoru přitažlivosti a plodnosti. Nevěříte? Důkazem je studie, které se zúčastnilo osmnáct profesionálních tanečnic. Dobrovolnice si během dvouměsíčního výzkumu pečlivě zaznamenávaly svůj menstruační cyklus, pracovní směny a výdělek na spropitném. V závěru studie vyšlo najevo, že během fáze, kdy tanečnice byly nejplodnější, vydělávaly za směnu zhruba 335 amerických dolarů. Naopak v jiných částech cyklu si ženy přišly pouze na 260 dolarů. Nejméně vydělávaly během menstruace, konkrétně 185 dolarů. (Ne)překvapivé je, že tanečnice, které užívaly antikoncepční pilulky, nezažily tuto různorodost dýšek.
Také studie publikovaná v Psychological Science přišla se zajímavými závěry. Studie ukázala, že jakmile dobrovolníci přičichli k tričku, které nosila žena těsně před ovulací, došlo u nich k zvýšení hladiny testosteronu. Ano, bezesporu existuje mnoho dalších vysvětlení pro nárůst sexuální přitažlivosti, avšak potencionální souvislost mezi plodností a feromony lze jenom stěží ignorovat.